Michelin’den Tatil için Lastik Kontrolü Önerileri

Michelin’den Tatil için Lastik Kontrolü Önerileri

Ağustos 5, 2020 0 Yazar: Ucuz Lastik Fiyatları

Kontrollü normalleşme için adımların atılması ile birlikte tatil yolculuklarında artış yaşanmaya başladı. Michelin , hava sıcaklığının yükselmesi ile birlikte lastiklerin daha çok aşınacağını ve kaza riskinin artabileceğini söylüyor. Lastik devi, yaptığı açıklamada sürücüler için önemli tavsiyeler veriyor. Michelin , yasal lastik diş derinliğinin 1,6 mm olduğunu hatırlatıyor ve yasal sınıra dek lastiklerin kullanılabileceğini söylüyor. Bu nedenle düzenli lastik kontrolü önem taşıyor. Sürüş güvenliği açısından diş derinliği 1,6 mm’nin altına inen lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

Sayfa İçeriği

Lastik Kontrolü Güvenlik Açısından Önem Taşıyor

Michelin , lastik bakımı yaptırmanın kaza riskinin azaltılmasında büyük öneme sahip olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda; yedek lastikler için dahi uzun seyahatlerden önce lastik kontrolü gerekiyor. Michelin, uzun yola çıkmadan önce lastiklerin kontrol edilmesinin sürüş güvenliği açısından büyük öneme sahip olduğunu; yaşanabilecek sorun ve kazaların önüne geçtiğini belirtiyor.

Sürücüler Nasıl Lastik Kontrolü Yapabilir?

Michelin , sürücülerin kendi başlarına lastiklerin performansının düşmesine neden olabilecek sorunları tespit edebileceğini belirtiyor. Lastikler üzerinde yer alan kesik, çatlak ve deformasyonlar, lastik kontrolü ile kolaylıkla fark edilebiliyor. Bunun yanında düzensiz aşınmanın kontrol edilmesi de önem taşıyor. Aşınma oranı, elle ve gözle olduğu gibi lastik diş derinliği ölçer ile de belirlenebiliyor. Bunun yanı sıra; lastik üzerinde kesik, düzleşen bir nokta veya balon görüldüğünde sürüş güvenliği açısından acilen değişim yapılması gerekiyor. Lastikte düzensiz aşınma ya da iki lastik arasında farklı aşınma olduğunu düşünüyorsanız bir lastik uzmanına kontrol ettirmekte fayda var. Bunun yanı sıra; rot balans ayarlarının düzenli yaptırılması, düzenli basınç kontrolü gibi lastik bakımı uygulamaları, bu sorunların azalmasını sağlıyor.

Doğru Lastik Basıncı Sürüş Güvenliği Açısından Önemli

Periyodik lastik bakımı uygulamaları, lastiklerin doğru basınçta kullanılması; sürüş güvenliği sağlamanın yanı sıra yakıt tüketimini de azaltıyor. Lastiklerin araç üreticisinin önerdiği basınçta kullanılması, lastiğin yol tutuşunun ve kilometre ömrünün de artmasına yardımcı oluyor. Lastik kontrolü yapılırken basınç ve diş derinliği kontrolü öncelik taşıyor. Lastiklerin basınç değeri, araç üreticisinin önerdiğinden yüksek ya da düşükse; lastiğin hem performansı hem de dayanıklılığı azalıyor. Önerilen lastik basıncı, araç kılavuzunda yer alıyor; basınç ölçümü için ise lastiğin soğuk olması gerekiyor.