Genç Sürücüler Lastik Kontrolü Hakkında Ne Biliyor?

Genç Sürücüler Lastik Kontrolü Hakkında Ne Biliyor?

Temmuz 21, 2020 0 Yazar: Ucuz Lastik Fiyatları

Sürüş tecrübesi olmayan genç sürücüler yollarda daha fazla risk altındadır. Bununla birlikte, düzenli lastik kontrolü yaparak güvenliklerini artırabilirler. TyreSafe ve Ingenie, 1000 genç sürücü ile anket yaparak; lastik güvenliği ve mevzuatı ile sürüş güvenliği hakkında bilgi eksikliğinin altını çizdi.

Sayfa İçeriği

Lastik Kontrolü İhmâl Ediliyor

Sürüş güvenliği hakkında gençlerle yapılan araştırma şu sonuçları ortaya koydu:

  • Her üç kişiden 1’i diş derinliği için hiç lastik kontrolü yapmamıştı
  • Her 4 kişiden 1’i lastiklerinin basıncını hiç kontrol etmemişti
  • % 85’i kusurlu bir lastikle sürüş için cezaların gerçekte olduğundan daha düşük olduğunu düşünüyordu
  • % 62’si diş derinliği için yasal sınırın olduğundan daha düşük olduğunu sanıyordu
  • % 57’si polis tarafından durdurulduğunda sürücünün aracın lastiklerinden sorumlu tutulduğunu bilmiyordu

Lastik Kontrolü Neden Önemli?

Lastiklerinizin minimum yasal standartları karşılamaması, muayeneden geçememenize ve para cezasına çarptırılmanıza neden olmaktadır. Daha da önemlisi; gerekli lastik kontrolü rutinlerinin gerçekleştirilmemesi ile sürüş güvenliği önemli ölçüde tehlikeye girmektedir. Lastik diş derinliği yeterli olmayan ve yanlış basınç ile çalıştırılan lastikler, sürücü ve yolcuların güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Rutin Lastik Kontrolü Ne Fayda Sağlar?

Lastik kontrolü ayda yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Lastik basıncının ve diş derinliğinin kontrol edilmesi son derece basit olmasına rağmen hayat kurtarıcıdır. Lastiklerin üreticilerin önerdiği basınçta kullanılması, sürüş güvenliği açısından olduğu gibi lastik ömrü ve yakıt tüketimi için de yarar sağlamaktadır. Diş derinliği 1,6 mm altındaki lastikler, yasa dışıdır. Bunun yanında; ıslak zeminlerde ve kış aylarında 4 mm altında diş derinliğine sahip lastiklerin kullanılması tavsiye edilmemektedir. Tüm bu temel lastik kontrolü işlemlerinin yanı sıra; lastik rot balans ayarlarının ve lastik rotasyonunun da düzenli aralıklarla yapılması önemlidir.