FIA 2025 Yılı Ve Sonrası İçin F1, F2 Ve F3 Lastik Tedarik İhalesini Başlattı

FIA 2025 Yılı Ve Sonrası İçin F1, F2 Ve F3 Lastik Tedarik İhalesini Başlattı

Temmuz 3, 2023 0 Yazar: admin

Pirelli Lastikleri, 2024 yılından sonra da Formula 1’in tek lastik tedarikçisi olarak kalmak istediğini yineledi. Bu ayın başında, sporun yönetim organının 2025, 2026, 2027 ve muhtemelen 2028 sezonları için zorunlu ihale sürecini başlatmaya hazırlandığını bildirmiştik.

Pirelli Lastikleri Formula 1 Varlığından Memnun mu?

İtalyan Lastik Üreticisi Pirelli F1 patronu Mario Isola’nın “Açıkçası karar bizim elimizde değil,” açıklamasında bulunarak ekledi: “Ancak Formula 1’deki varlığımızdan memnunuz ve devam etmek istiyoruz.” Bu hafta FIA ihale sürecini doğruladı ve lastiklerin tasarımının büyük ölçüde aynı kalacağını ancak başarılı başvuru sahibinin sürdürülebilirlik taahhüdüne göre de değerlendirileceğini açıkladı. Paris merkezli federasyon, “İhale, potansiyel tedarikçilerin Formula 1’de kullanılan lastiklerin çevresel etkilerinin bir analizini sunmalarını gerektirecek ve başarılı teklifin, lastiklerin tüm yaşam döngüsü dikkate alındığında en iyi uygulama ve yeniliği göstermesi gerekecek” dedi.

Formula 1 Organizasyonuna Ne Zamandan Beri Pirelli Tedarik Sağlıyor?

Pirelli lastikleri, ihale sürecinde yer almakla “ilgilendiğini” teyit eden ilk ve şimdilik tek lastik üreticisi oldu. İtalyan şirket, “FIA tarafından açıklanan çerçeve Pirelli lastikleri motor sporları stratejisiyle yakından uyumlu ve bu nedenle büyük ilgi görüyor” dedi. “Pirelli’nin seçim sürecine katılımına ilişkin kesin karar doğal olarak FIA belgesinin detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından alınacak.” Pirelli 2011 yılından bu yana Formula 1 için tek lastik tedarikçisi olarak organizasyonda yer almakta.