Bridgestone, Lastik Döngüselliğini Artırmak İçin Lanzatech ile Ortak

Bridgestone, Lastik Döngüselliğini Artırmak İçin Lanzatech ile Ortak

Ekim 27, 2023 0 Yazar: admin

Önde gelen lastik üreticilerinden Bridgestone, ömrünü tamamlamış lastikler için döngüsel bir ekonomi yaratmak amacıyla bir karbon yakalama ve dönüştürme şirketi olan LanzaTech ile işbirliği yaptı. Ortaklık, etanol gibi sürdürülebilir kaynaklı kimyasallar üretmek için LanzaTech’in karbon yakalama ve gaz fermantasyon teknolojisinden yararlanacak bir lastik geri dönüşüm sürecini birlikte geliştirmeyi amaçlıyor. Bu kimyasallar daha sonra polyester iplik, yüzey aktif maddeler ve ambalaj için PET gibi malzemelere dönüştürülecek. İşbirliğinin nihai hedefi, petrokimyasallara bağımlı olmayan sürdürülebilir sentetik kauçuk da dahil olmak üzere lastik malzemeleri için sürdürülebilir bir uçtan uca malzeme döngüselliği yaratmaktır.

Sayfa İçeriği

Neden Bridgestone ve LanzaTech Yeni Bir Sürece Girdi?

Bridgestone ve LanzaTech, ömrünü tamamlamış lastikler için tüketici sonrası atık yönetimini ele alan yeni bir iş modeli oluşturmak için yeni süreçler keşfedecek. Ortaklık, ticari uygulamalar için sürdürülebilir kimyasalların daha fazla benimsenmesini sağlamayı ve böylece uçtan uca malzeme döngüselliği için sürdürülebilir bir yol oluşturmayı amaçlıyor. Ortaklar, LanzaTech’in atık karbonu yeni malzemelere dönüştürebilen teknolojisini kullanarak, karbonun israf edilmek yerine yeniden kullanıldığı yeni bir döngüsel karbon ekonomisi yaratmayı umuyor.

Lastik Atıklarıyla İlgili Hangi Sorunların Üstesinden Gelinecek?

Her yıl dünya çapında bir milyardan fazla lastiğin kullanım ömrünü tamamlamasıyla, ortaklar lastik atıklarıyla ilgili büyük uluslararası sorunun üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Ortaklar, LanzaTech’in karbon yakalama ve gaz fermantasyon sürecini kullanarak, etanol gibi sürdürülebilir şekilde üretilen kimyasallar elde etmeyi ve bunların daha sonra ambalaj için PET, polyester iplik ve tüketici ev eşyalarında kullanılan yüzey aktif maddeler gibi malzemelere dönüştürülmesini hedefliyor.

Sürdürülebilir Bir Gelecek Yaratmak Ana Hedef!

Bridgestone Lastikleri ve LanzaTech arasındaki ortaklık, sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusundaki kararlılıklarının bir örneğidir. LanzaTech, atık karbonu yeni malzemelere dönüştürerek karbonun küresel olarak kullanım şeklini değiştirmeyi ve yeni bir döngüsel karbon ekonomisini beslemeyi amaçlıyor. Bridgestone ise lastiklerin üretim şeklini dönüştüren ve uçtan uca malzeme döngüselliğini teşvik eden sürdürülebilir inovasyonla anı karşılamaya kararlı. Birlikte, ömrünü tamamlamış yaz lastikleri veya kış lastikleri için dönüşümü amaçlıyorlar. Daha sürdürülebilir bir yol oluşturmayı ve kirlilik sonrası bir gelecek için emsal teşkil etmeyi umuyorlar.