Yazlık Otomobil Lastiği

Yazlık Otomobil Lastiği

Şubat 8, 2019 0 Yazar: admin

Yazlık otomobil lastikleri yazın gelmeye başladığı şu günlerde sürücülerin ilgi alanına girmeye başladı. Hatta bazı lastik firmaları ucuz lastik pazarı oluşturarak, sürücüleri yaz lastiği kullanmaya yönlendirmek için çeşitli kampanyalar düzenledi. Bu kampanyaların amacı lastik fiyatları konusunda uygun fiyatları tercih eden sürücülerin konforu yakalamasını sağlamaktır. Yapılan kampanyalar sayesinde sürücüler kaliteyi ucuza getirmiş oluyorlar.

Sayfa İçeriği

Yazlık Lastik Kullanımı

Yazlık otomobil lastiği almak kimi sürücüler için bir gereklilik kimileri içinse ekstra bir durum olarak algılanıyor. Çünkü bazı sürücüler bunun yerine 4 mevsim lastiklerini kullanmayı yeterli buluyor. Oysa 4 mevsim lastikleri bir yere kadar idare edebilir. Fakat yol tutuşu, hız ve dayanıklılık konusunda yaz lastikleri ile aynı kapasitede olduğu söylenemez.

Yaz lastikleri yazın sıcaklıkların 7 derece üstüne çıkmasıyla kullanılmaya başlanır. Daha yüksek sıcaklıklarda etkisini gösterir. Lastiğin diş özellikleri, yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sayesinde kaliteli ve konforlu yolculuk sağlarlar. Oldukça hızlı ve yüksek performans sergileyen lastik modelleridir. Bu lastikler yağışı ve kaygan zemin için de elverişlidir. Diş yapıları, su tahliye özellikleri bakımından önemli bir tasarıma sahiptir.

Ucuz lastik mi, yaz lastiği mi, 4 mevsim lastiği mi?

Aslında bütün bu seçenekler farklı şekillerde değerlendirilebilir. Yaz aylarında kaliteli lastiklerde indirim gözlenebilir. Diğer taraftan 4 mevsim lastikleri ılıman iklim koşulları için elverişlidir. Ortalama sıcaklıklar söz konusu olduğunda sürücülerin tercihi 4 mevsim lastikleri olabiliyor. Ancak performans anlamında yaz aylarında yaz lastiği kadar güçlü durmuyorlar. Kışın ağır geçtiği dönemlerde ise özel kış lastiği almak zorunlu hâle geliyor. Yani tam anlamıyla 4 mevsimin yaşandığı bölgelerde bu lastikler yeterli olmayabilir. Zaten performans olarak da orta düzeyde seyrederler.

 

Doğru lastik mi ucuz lastik mi?

Lastik fiyatları konusuna fazla takılmadan aracınıza en uygun lastikleri seçmeniz gerekir. bunun için de bulunduğunuz bölgedeki iklim özellikleri gözetilmelidir. Ayrıca lastiklerin hepsi de aynı standartta olmalıdır. Farklı özelliklerdeki lastikler sürüş performansını olumsuz etkiler. Yol tutuşu, fren mesafesi gibi durumlarda da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle oto lastik seçerken araca uygunluk ve mevsime uygunluk ilk sırada yer almalıdır.